Britské Vánoce


Studuje_anglictinu_online

22. prosince 2022, 12:50

V předchozím článku jste si mohli přečíst o některých z významných svátků, které se slaví ve Velké Británii. Jelikož nyní prožíváme jedno z nejkouzelnějších období v roce – Vánoce, v tomto článku se můžete dozvědět něco víc o britských Vánocích.

Dárky

Mnozí z Vás jistě ví, že Vánoce ve velké Británii se od těch v České republice liší hned v několika zásadních věcech. První z nich jsou dárky. Zatímco v Česku děti dárky obdarovává Ježíšek, ve Velké Británii je to Father Christmas neboli Otec Vánoc. Dárky sice roznese večer 24. prosince, děti je ale otevírají až ráno 25. prosince, na tzv. Christmas Day. Stejně jako české děti, i ty britské děti píší dopis, ve kterém sdělují svá nejtajnější přání. Dopisy ovšem nepřijdou za okno jako je tomu u nás, ale vhodí se do krbu, ze kterého komínem dolétnou až k samotnému Otci Vánoc. Dopisy mohou děti zaslat také poštou, což umožňuje britská královská pošta Royal Mail, na jejichž stránkách je dohledatelná adresa samotného Otce Vánoc.

Slavnostní oběd

Zatímco u nás je nejdůležitějším chodem štědrovečerní večeře, pro Brity je to až oběd právě 25. prosince. Kapra nebo bramborový salát na slavnostní tabuli nehledejte, v Británii je typický obrovský pečený krocan s nádivkou a jako přílohu si můžete nabídnout spoustu vařené zeleniny. Pokud jste již někdy slyšeli o dezertu s názvem Christmas pudding, nenechte se zmást jeho názvem, s českým sladkým pokrmem, který si dáváme například s piškoty, nemá vůbec nic společného. Christmas pudding je spíše buchta z vajec, mouky, sušeného ovoce a loje, obsahující i alkohol. Zajímavé je, že se připravuje velmi dlouho před Vánoci, neboť musí projít dlouhou dobou zrání.

Vánoční zajímavosti

Christmas cards, v češtině známé spíše jako vánoční přání, jsou nedílnou součástí britských Vánoc. I když se doba posunula a lidé nyní upřednostňují věnovat svá vánoční přání prostřednictvím textových zpráv či sociálních sítí, v Británii jsou vánoční přání v papírové podobě v nejrůznějších provedeních stále populární. Neposílají se jen nejbližší rodině, ale v opravdu hojném počtu.

Další zajímavostí britského vánočního období jsou tzv. christmas crackers, které můžete znát třeba z dnes již kultovního seriálu Mr. Bean. Jedná se o papírový výrobek ve tvaru velkého bonbónu, který uvnitř skrývá papírovou korunu, vtip a drobnosti, například malé čokoládky nebo hračky. Když dva lidé společně tento velký bonbon roztrhnou, uslyší známý zvuk, podle kterého je cracker pojmenován a vypadne z něj právě již zmíněný obsah. Jeden z těchto dvou lidí si nasadí na hlavu korunu a přečte vtip všem sedícím u vánočního stolu.

Chcete se kromě cizího jazyka učit také o kultuře? Domluvte si u nás jazykový kurz online!

Pokud byste se kromě samotného studia angličtiny chtěli dozvědět také něco o kultuře dané anglicky mluvící země, kontaktujte nás! Naši lektoři tradičně každý rok ve vánočním období připravují pro své studenty hodiny angličtiny s vánoční tématikou. Máte-li zájem, na našich stránkách si můžete vyzkoušet online test, kterým zjistíte svou úroveň angličtiny, nebo si domluvit ukázkovou lekci zdarma. Kromě angličtiny samozřejmě nabízíme také výuku jiných cizích jazyků! Neváhejte kontaktovat naši koordinátorku jazykových kurzů na e-mailu info@vyukajazykuonline.cz či na telefonním čísle +420 774 118 911.

« zpět

Online Jazyková škola

E-mail: info@vyukajazykuonline.cz

Tel.: +420 774 118 911

IČ.: 28595025